Turism / Toitlustus ja majutus / Turismiteenus


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Tänased üritused
*Näitused
Nädala eelinfo
21. nädal
20. nädal
Ametlikud teated
*2018. aasta hajaasustuse programm on avatud 9.04-11.06
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Äntu Härma talu tervise- ja loodusrada Retk Kopramaale

NB!
Härma talu tervise- ja loodusrada ei ole tuulemurru tõttu  läbitav.
Täpsem info Heiti Erala tel 525 4758ElumajaTervise ja loodusraja "Retk kopramaale" tegi Härma talu peremees Heiti Erala 2007. a suvel. See asub Äntu külas Väike-Maarja poolt tulles Kaarma-Simuna teed mööda pärast Ugurimäge. Kust tee keerab Äntu Tehisjärve poole, tuleb minna otse Kärsa teele. Vähem kui km kauguselt pöörab tee paremale Härma talu juurde (jälgida viitasid). Rajal on kokku 26 vaatluspunkti. H. Erala sõnul on rajal kolm tasandit: esimene, reaalne tasand, loodus, mida inimene oma silmaga näeb; teine, vaimne ehk energeetiline, kus inimene saab endaga olla ja süveneda; kolmas on tervenemise tasand neile, kes oma tervist parandada tahavad (Vt lõpus tabel terviserajast)

Rada algab talu õuelt (p 1) ja kulgeb üle väikese lagendiku metsa. Läbite eeskoja (p 2), puude ringi, mille keskel on kivi. Just üle selle kivi tuleb minna ja seal seisatada

p 1. Raja algusp 2. Eeskoda

Soovide värav (p 3) - loogasarnane kadakas. Sealt läbi minnes soovida midagi. Kohtunik (p 4) aga jälgib teid, et kõik oleks korras.

p 3. Soovide väravp 4. Kohtunik

Ülesmärkijad (p 5) - kask koos kõrvale kasvanud puudega kirjutab üles ja peab arvet rajal. Kõhkluste teel (p 6) on viimane aeg tagasi minna. Edasi astudes näete mini kraaviallikat koos kivist valvuriga (p 7).

p 5. Ülesmärkijadp 7. Kraaviallikas koos valvuriga

Edasi minnes jõuate salaallikani (p 8), väikese allikani, mis asub heinamaa kraavi kalda all. Teekond viib mini kopratammini (p 9) ja ka suurema kopratammini (p 10). Edasi tuleb üles otsida haavakoda (p 11), mis jääb natuke teest kõrvale (vasakule). Seistes haabade ringis, saate lahti pingetest.

p 10. Suur kopratammp 11. Haavakoda

Kaunis rada kulgeb mööda metsa. Mitmele poole on paigutatud puhkamiseks looduslikest vahendutest istekohad. Kõndides võite uurida metsa rikkalikku taimestikku. Loomi vaevalt õnnestub näha, sest iga väiksemgi krõbin, mida tekitate, peletab need eemale.

Raja ääres kaks ilusat mändi (p 12) annavad tagasi energia, mille olete rajal kaotanud. Tähelepanu köidavad omavahel kokkukasvanud ja läbipõimunud puud koos veidi eemal kasvavate väiksematega. Raja peremees on nimetanud seda gruppi abieluks (p 13).

p 12. Männid p 13. Abielu

Teekond jõuab ojani. Nüüd on vaja valida, kas minna edasi koprarajale, või keerata oja äärtpidi vasakule, olles ainult terviserajal. Edasi minnes oja sadamas (p 14) viib üle vee "sild", aga ka tore väike parv. Parve kasutamisjuhendi leiate samast lähedalt.

p 14a. Purre sadamasp 14b. Parv sadamas

Nüüd algab tõeline kopramaa (p 15). Kõikjal on koprate näritud puid, milledest on "ehitanud" tammid. Tammid on sulgenud vee voolu ja kogu metsaaluse üle ujutanud.

p 15a. Kopra näritud puup 15b. Kopratamm

Puud on massiliselt kuivanud, nii et läheduses pole enam rohelust. Mõnes kohas pääseb vesi üleujutatud metsaalusest ojja tagasi, tekitades koski (p16).

Koprad langetavad puid, tehes tamme selleks, et tõsta vee taset. Nende pesad on kalda sees või kalda ääres kuhilpesades. Pesa suu peab olema alati vees. Puid langetades ehitavad nad pesasid, kuid varuvad ka kõrgema puu ladvaoksi toiduks. Noortest okstest moodustavad koprad talveeineks toiduparvi, mille kinnitavad vee põhja. Koprad on taimetoitlased.

p 15c. Kuivanud mets kopramaalp 16. Kosed

Peagi palub viit tagasi pöörduda. Vaatate veel kord kahjustatud metsa, mida koprate "töö" on teinud.

Jõuate jälle parve ja purdeni. Rada kulgeb edasi oja äärtpidi juba Härma talu poole. Musta lepa kojas (p 17) on künkal 4 kõrget leppa. Kuusekotta (p 18) jõudmiseks tuleb aga minna üle madala oja astudes kividele. Mõlemad kojad on pingeid maandavad ja jõudu andvad.

p 17. Musta lepa kodap 18. Kuusekoda

Möödute konnaallikast (p 19) ja varsti jõuategi ojasaarteni. Saared on tekkinud oja erinevate harude vahele. Toredam neist on pehme samblavaibaga kaetud OMA SAAR (p 20) - kuninga koda.

p. 19. Konnaallikasp 20. OMA SAAR

Varsti hakkavad paistma Härma talu majad. Samas on huvitav kaheks kasvanud vana paju (p 21) ja allika kaldal kolm kaske- kolm õde (p 22).

p 21. Vana paju p 22. Kolm õde

Allika kaldal on veel kivi koda (p 23), kus on kasulik istuda. Energiat ja jõudu aga annavad suured tammepuud (p 24), kui nende ümbert kinni võtta.

p 23. Kivi kodap 24. Tammed

Püramiidi (p 25) ehitas talu peremees, et seal puhata, energiat ja häid mõtteid koondada ning luuletusi sepitseda. Ka matkaja võib püramiidi siseneda ja seal puhata. Samas on saun, mida saab tellimisel kasutada. Härma allikas, üks Kärsa oja ja Nõmme jõe toitjatest, oli varem veerohkem.

Samas on maaenergia poolest väga hea lagendik, puhkekoda (p 26), kuhu on võimalik püstitada ka telk, et ööbima jääda.

p 25. Püramiid ja saunp 26.  Puhkekoda, telkimisplats

Tekst ja kujundus: E. Moisa
Fotod: H. Erala, E. Moisa,
Skeemid: K. Pohlak, H. Erala

Info:
Terviserada TEE KOPRAMAALE

Tabelit vaata siit:
(*.pdf) või (*.doc)