Allikas: Simuna piirkonna ajalugu, koostaja Helmut Joonuks

MÀÀri kivikalme kannab KirikumĂ€e nime ja tema kohta oli varem laialt levinud teade, nagu oleks Simuna kirikut algselt tahetud sellele kohale ehitada. Üks muistend kĂ”lab nii: “MÀÀris on KirikumĂ€gi. Sinna tahetud kirikut ehitada. PÀÀval tehti, öössi lahutati. Praegastki on sial viel pallu kive unnikis. Sinna pĂ”le saand kirikut ehitada. Siis pandud kaks suurt paetĂŒkki rie piale ja kaks musta Ă€rga ette, et siis, kus nied Ă€rjad seisma jĂ€evad, siis Vanatont ei lahuta. Ärjad tuld seia suomurka seisma ja vana Ă€rg ammund- vummaaa. Sinna akatudki siis kirikut ehitama ja Vanatont pĂ”le seda enam lĂ”hkunud.

“Sie old MÀÀri metsa serval. Üks Ă”itsilistest oli nĂ€ind, et mis sial iilgab ja pĂ”leb. LĂ€inud juure- suured tulised söed. Üks kits kraapind tagasi nied söed. Üks musta nĂ€uga mies old tema nĂ”us, visand ĂŒhe kĂŒhvlitĂ€ie sĂŒlle, et vĂ”ta sina kah. Ei ole pĂ”letand teda. LĂ€ind kodu. KĂ”ik old kuldrahad.”

MÀÀris elanud ĂŒks Zeege von Mannteuffel vĂ€ga kuri mees. Viinaköögi kĂ”rval oli puukamber, seal lasi inimesi armetul kombel peksa. Kes vastu hakkas, sel oli sada hoopi kindlustatud. Proua kuulis vĂ€ga palju seda karjumist pealt, lĂ€ks hulluks ja viidigi Ă€ra hullumajja. Vihahoos oli lasknud ka nekruteid peksta, mille eest mÀÀratud kolm aastat sunnitööd. Tagasi tulles olnud vĂ€ga hea mees.

MÀÀri mĂ”isahĂ€rra eeskuju nakatanud ka teisi mĂ”isa ametnikke. VĂ€ga tige olnud kubjas, keda Kitse kupjaks hĂŒĂŒtud. Kes vĂ€hegi halvemini tööd oli teinud, selle alla tuppa kĂ€sutanud ja seal nuuti andnud. Kupjal olnud pruut, kes kord rehepeksmise ajal Ă”lgedele tukkuma jÀÀnud. Kubjas andnud mööda pihta, mis plaksunud. Rahvas hurjutanud tĂŒdrukut: kuidas sa lĂ€hed niisugusele, kes juba enne peksa annab. Aga tĂŒdruk lĂ€inud ikkagi.

 
logo.jpgSaidil on 4 kĂŒlalist